Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

URZĄD MIEJSKI W ŻARACH
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2008-10-14 12:23:31 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

OBWIESZCZENIE
Na podstawie art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z art. 46a ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska, Burmistrz Miasta Żary zawiadamia strony postępowania o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi publicznej nr 104725 – ulicy Częstochowskiej w Żarach o następującej treści:
Nasz znak: IT.VI.7625/18/08 Dnia 14 października 2008r.
DECYZJA
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1, art. 46a ust. 7 pkt 4 oraz art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska (T.j. Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150), w związku z art. 104 ustaw z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.07.2008 Pana Tomasza Grześkowiaka będącego pełnomocnikiem firmy TMG Tomasz Grześkowiak z siedzibą przy ul. Ks. Walentego Śmigielskiego 10a/8 w Ostrowie Wielkopolskim, działającego w imieniu Gminy Żary o statusie miejskim w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi publicznej nr 104725 F – ulicy Częstochowskiej

ustalam

następujące środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację opisanego wyżej przedsięwzięcia:

I. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia

Rodzaj przedsięwzięcia
Inwestycja polega na przebudowie drogi publicznej nr 104725 F – ulicy Częstochowskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w zakresie kanalizacji deszczowej oraz dróg ze skrzyżowaniami, chodnikami i ciągami pieszo - rowerowymi, a także remoncie ulicy Okrzei oraz budowie ścieżki rowerowej i chodnika w ulicy Męczenników Oświęcimskich, zgodnie z charakterystyką stanowiącą załącznik do niniejszej decyzji.

Miejsce realizacji przedsięwzięcia
Przedsięwzięcie realizowane będzie w Żarach na działkach numer 133 obręb 6, numer 135, 139, 174, 183, 191, 198, 268/4, 269/3, 270, 298 obręb 7.

II. Warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich

1. W celu ograniczenia uciążliwości hałasowej prace budowlane prowadzić w porze dziennej (miedzy 6.00 – 22.00).

2. Prowadzić roboty ziemne w sposób, który nie spowoduje zniszczeń istniejącej szaty roślinnej, w tym drzewostanu. W obrębie systemu korzeniowego wykopy należy prowadzić ręcznie w formie wykopów wąsko-przestrzennych, a w razie konieczności zastosować przeciski. Odkryte korzenie zabezpieczyć przed uszkodzeniem i przesuszeniem. Wykopy nie powinny powodować obniżenia poziomu wód gruntowych w obrębie systemów korzeniowych.

3. Nie składować urobku z wykopów ani innych materiałów i środków chemicznych pod koronami drzew.

4. Roboty mogące powodować pylenie prowadzić po uprzednim zwilżeniu terenu robót wodą.

5. Uporządkować plac budowy oraz wykonać prace rekultywacyjne tak, aby nie zmienić niwelety terenu.

6. Powstające w trakcie budowy drogi odpady należy segregować i gromadzić w przeznaczonych do tego pojemnikach i sukcesywnie wywozić z placu budowy.

III. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym

W projekcie budowlanym należy uwzględnić następujące rozwiązania chroniące środowisko:

zastosować wpusty uliczne z zawiasem, koszem zanieczyszczeń i osadnikiem,
wykonać drogi i sieci z materiałów wysokiej jakości,
zabezpieczyć grunt wokół drzew przed zbytnim utwardzeniem, a korzenie podpowierzchniowe przed uszkodzeniem i przesuszeniem, np. poprzez zastosowanie w obrębie rzutu korony ażurowych płyt lub metalowych krat układanych na poziomie nawierzchni, na warstwie przepuszczalnego kruszywa lub żwiru albo wykonanie instalacji napowietrzających korzenie drzew.
Uzasadnienie

W dniu 01.08.2008 wpłynął wniosek Pana Tomasza Grześkowiaka będącego pełnomocnikiem firmy TMG Tomasz Grześkowiak z siedzibą przy ul. Ks. Walentego Śmigielskiego 10a/8 w Ostrowie Wielkopolskim, działającego w imieniu Gminy Żary o statusie miejskim, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Przebudowa ulicy Częstochowskiej, remontu ulicy Okrzei oraz budowy ścieżki rowerowej i chodników w ulicy Męczenników Oświęcimskich w Żarach”.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo ochrony środowiska, realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, określonego w art. 51 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 46a ust. 7 pkt.4 – jest dopuszczalna wyłącznie po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, zwanej dalej „decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach”.

Stosownie do brzmienia art. 46a ust. 7 pkt 4 w związku z art. 382 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska organem właściwym do rozpoznania sprawy będącej przedmiotem niniejszej decyzji jest Burmistrz Miasta Żary.

Planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo ochrony środowiska (mogących wymagać raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko) – wymienione jest w § 3 ust. 1 pkt 56 („drogi publiczne o nawierzchni utwardzonej, niewymienione w § 2 ust. 1 pkt 29 i 30, z wyłączeniem ich remontu i przedsięwzięć polegających na budowie, przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce: zjazdu z drogi publicznej, przejazdu drogowego, pasa postojowego, pasa dzielącego, pobocza, chodnika, ścieżki rowerowej, konstrukcji oporowej, przepustu, kładki oraz obiektów i urządzeń wyposażenia technicznego dróg ”) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zmianami). Do wniosku załączone były informacje o przedsięwzięciu wymienione w art. 49 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Dane o złożonym wniosku zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach prowadzonym przez Burmistrza Miasta Żary.

Zgodnie z art. 51 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska organ prowadzący postępowanie w dniu 13.08.2008 wystąpił o opinie co do potrzeby sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia oraz co do zakresu ewentualnego raportu do Starosty Powiatu Żarskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żarach.

Organy te wydały opinie:

- Starosta – postanowienie z dnia 02.09.2008, znak: WOB.II.7633/48/08 stwierdzające brak potrzeby wykonania raportu;

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny – opinia sanitarna z dnia 25.08.2008, znak: 811-NZ-771/R/369/08 stwierdzająca brak potrzeby wykonania raportu.

Na podstawie art. 51 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska, kierując się kryteriami, o których mowa w art. 51 ust. 8 pkt 2 ustawy – Prawo ochrony środowiska, określonymi w § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, a także biorąc pod uwagę wskazane wyżej postanowienia opiniujące, dnia 09.09.2008 organ prowadzący postępowanie wydał postanowienie, w którym odstąpił od nałożenia obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Postanowienie to stało się ostateczne.

Dane o tym postanowieniu zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach prowadzonym przez Burmistrza Miasta Żary.

Dla terenu, na którym ma być zlokalizowane przedsięwzięcie nie istnieje uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia uzgodnione zostały z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Żarach (nr ONS 63 NZ-41/08 z dn. 15.09.2008) - uzgodnienie bez zastrzeżeń oraz ze Starostą Powiatu Żarskiego (znak: WBO.II.7633/53/08 z dn. 16.09.2008) – uzgodnienie bez zastrzeżeń. Postanowienia uzgadniające stały się ostateczne.

Po dokonaniu szczegółowej analizy i oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko stwierdzono, iż:

skala i usytuowanie przedsięwzięcia nie powoduje negatywnego oddziaływania na środowisko i jednocześnie zostanie utrzymana zasada zrównoważonego rozwoju Miasta Żary;
na przewidywanym do zajęcia pod lokalizację inwestycji obszarze nie występują siedliska zwierząt, pomniki przyrody, zabytki chronione oraz inne obszary podlegające ochronie; najbliższy obszar ochronny Natura 2000 – Uroczyska Borów Dolnośląskich położony jest w odległości ok. 1500 m od terenu inwestycji; planowana inwestycja nie będzie znacząco oddziaływać na ten obszar;
opisane technologie wykonywania robót nie wpływają negatywnie na środowisko;
realizacja inwestycji nie spowoduje naruszenia głównych elementów środowiska;
przedstawione formy zabezpieczeń i rozwiązań chroniących środowisko są wystarczające, a charakter inwestycji nie wymaga szczególnych rozwiązań, mających na celu zapobiegania lub kompensację szkodliwego oddziaływania na środowisko.
Podsumowując, na podstawie zgromadzonych informacji, stwierdza się, iż realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie spowoduje negatywnego oddziaływania na środowisko i jednocześnie zostanie utrzymana zasada zrównoważonego rozwoju miasta.

W tym stanie rzeczy należało orzec, jak na wstępie.

W oparciu o art. 56 ust. 9 POŚ, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wiąże organ wydający decyzje wymienione w przepisie art. 46 ust. 4 pkt 2 – 9 POŚ.

Pouczenie

Od niniejszej decyzji przysługuje stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze za pośrednictwem Burmistrza Miasta Żary w terminie 14 dni od dnia uznania niniejszej decyzji za doręczoną zgodnie z art. 49Kpa tj. do dnia 12.11.2008.

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 46 ust. 4, oraz do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 4a ustawy Prawo ochrony środowiska; wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
Załącznik do Decyzji z dnia 14.10.2008 znak: IT.VI.7625/18/08
CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA POLEGAJĄCEGO NA PRZEBUDOWIE DROGI PUBLICZNEJ NR 104725 F – ULICY CZĘSTOCHOWSKIEJ
Planowane przedsięwzięcie polega na przebudowie ulicy Częstochowskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach inwestycji planowany jest przegląd istniejących sieci oraz zaprojektowanie odwodnienia dróg, w tym nowych wpustów ulicznych. Kanały deszczowe o średnicy d=200 mm zostaną ułożone na głębokości minimum 0,8 m ppt. Włączenie projektowanych wpustów ulicznych do istniejącej kanalizacji deszczowej zaprojektowano poprzez istniejące oraz nowe betonowe studzienki kanalizacyjne ø 1200 mm.

Na ulicy Częstochowskiej zaplanowano przebudowę istniejących ciągów komunikacyjnych, ujednolicenie szerokości jezdni oraz całkowitą zmianę konstrukcji jezdni i ciągów pieszo – rowerowych. Zaprojektowano budowę ciągów pieszo – rowerowych po obu stronach jezdni, szerokość ciągów 2,5 m o nawierzchni z kostki betonowej (chodniki koloru szarego, ścieżka rowerowa koloru czerwonego). Przewidziano również przebudowę parkingu w końcowej części odcinka drogi o nawierzchni z koski betonowej.

Konstrukcja planowanej do przebudowy drogi:

- warstwa ścieralna SMA o gr. 5 cm

- podbudowa zasadnicza z betonu asfaltowego o gr. 13 cm

- podbudowa pomocnicza z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie o gr. 25 cm

- warstwa gruntu stabilizującego spoiwem (cementem) o gr. 20 cm.

Projektowane jezdnie ograniczone będą po obu stronach krawężnikami betonowymi ulicznymi 30 x 15 cm. Spadek poprzeczny jezdni zaprojektowano jako daszkowy 2%. Wzdłuż ulic zaprojektowano ciągi piesze oraz pieszo – rowerowe o spadku poprzecznym 2% w kierunku jezdni. Konstrukcję ciągów pieszych zaprojektowano z kostki betonowej koloru szarego o gr. 8 cm na podsypce cementowo – piaskowej o gr. 5 cm. Ciągi ograniczone zostaną obrzeżem betonowym 30x8 cm ułożonym na podsypce cementowo – piaskowej o gr. 5 cm. W miejscach usytuowania istniejących wjazdów na posesje prywatne przewidziano obniżenie krawężnika.

W ramach inwestycji zaplanowany jest również remont ulicy Okrzei polegający na sfrezowaniu istniejącej warstwy ścieralnej i ułożenie warstwy z SMA o grubości ok. 5cm. Szerokość jezdni i chodników pozostaje niezmienna. Kostka betonowa na chodnikach i zjazdach zostanie wymieniona, a podłoże wzmocnione. zaprojektowano również kontynuację ścieżki rowerowej w nawiązaniu do istniejącego odcinka na początku ulicy Okrzei oraz ciągu komunikacyjnego z ul. G. Zapolskiej. Szerokość ścieżki rowerowej wynosi 2,0 m, nawierzchnia z kostki betonowej koloru czerwonego, a chodnika z kostki betonowej koloru szarego.

Ponadto w ulicy Męczenników Oświęcimskich zaprojektowano przebudowę istniejącego chodnika w ciąg pieszo – rowerowy o szerokości 3,5 m tj. chodnik szerokości 1,5 m o nawierzchni z kostki betonowej koloru szarego oraz ścieżkę rowerową szerokości 2,0 m o nawierzchni z kostki betonowej koloru czerwonego. Projektowany odcinek ciągu będzie stanowił kontynuację ciągu komunikacyjnego z ulicą Częstochowską oraz Katowicką.